Wiadomości
Dom > Wiadomości > Wiadomości branżowe > Co oznacza GSM dla wyboru tkaniny powlekanej wełną? Przewodnik kupującego

Co oznacza GSM dla wyboru tkaniny powlekanej wełną? Przewodnik kupującego

Kierownik ds. zaopatrzenia w fabryce odzieży porównuje dwie wełniane tkaniny powlekane. Obie są oznaczone jako 50% wełny i 40% poliestru, ale jedna waży 560 g/m², a druga 740 g/m². Różnica cenowa wynosi około 12 procent, a gotowe powłoki będą różnić się strukturą, ciepłem i drapowaniem. Oto, co oznacza GSM w wyborze tkanin wełnianych i dlaczego ma to znaczenie przed złożeniem zamówienia zbiorczego. Chociaż obie tkaniny mają ten sam procent wełny, cięższy kosztuje więcej za metr. Pytanie nie brzmi, czy cięższy materiał jest lepszy, ale czy różnica uzasadnia dodatkowy koszt dla Twojego rynku docelowego.

Co oznacza GSM w wyborze tkanin wełnianych

GSM oznacza gramy na metr kwadratowy i reprezentuje gęstość powierzchniową tkaniny. Wełniana tkanina powlekana o gramaturze 600 g/m2 waży dokładnie 600 gramów na każdy metr kwadratowy, co mierzy się poprzez wycięcie szablonu z płaskiej próbki i zważenie go na skalibrowanej wadze.

GSM w wełnianej tkaninie powlekanej

Gram na metr kwadratowy to standardowa jednostka gęstości powierzchniowej. Określa ilościowo całkowitą masę włókien upakowanych w jednym metrze kwadratowym tkaniny i zapewnia najbardziej użyteczną pojedynczą liczbę porównawczą przy wyborze gramatury tkaniny wełnianej.

Liczba ta obejmuje wszystkie włókna mieszanki: wełnę, kaszmir, poliester, wiskozę, nylon i wszelkie inne składniki. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tkaniny o gramaturze 750 g/m2 zawierającej 30% wełny i 70% poliestru nie można porównać z tkaniną o gramaturze 750 g/m² zawierającą 60% wełny i 40% poliestru.

GSM nie ujawnia zawartości wełny, struktury splotu, zabiegów wykończeniowych ani jakości włókien. Zapewnia to wiarygodną linię bazową. Kiedy dwie tkaniny mają tę samą konstrukcję i skład, tkanina o wyższym standardzie GSM po prostu zawiera więcej masy włókien na każdy metr kwadratowy.

Jak GSM wpływa na ciepło, zasłonę i trwałość

GSM jest najsilniejszym pojedynczym predyktorem ciepła wełnianej tkaniny powlekanej. Tkanina wełniana o podwójnej powierzchni o gramaturze 750 g/m² jest przeznaczona do temperatur około 0°C i niższych, natomiast flanela o gramaturze 340 g/m² sprawdza się w temperaturach 10–15°C.

300-400g Lekki Miękka serweta, idealna na jesienną i przejściową odzież wierzchnią
450-650g Waga średnia Zrównoważona struktura, pasuje do codziennych zimowych płaszczy
700-900g Waga ciężka Głębokie zimowe ciepło, silna strukturalna sylwetka

Ciepło pochodzi z uwięzionego powietrza. Cięższe tkaniny zatrzymują więcej nieruchomego powietrza w swojej strukturze, spowalniając odprowadzanie ciepła z ciała. Tkanina zawierająca 50% wełny i 40% poliestru o gramaturze 760 g/m2 jest znacznie cieplejsza niż ta sama kompozycja o gramaturze 560 g/m², pomimo identycznej zawartości wełny.

Draperia i struktura mają wyraźny wzór. Lekkie tkaniny o gramaturze 300-400 g/m2 układają się płynnie i pasują do zrelaksowanych sylwetek. Tkaniny o średniej masie zachowują zrównoważony kształt. Ciężkie tkaniny o gramaturze powyżej 700 g/m2 tworzą mocne, architektoniczne linie, ale są odporne na delikatne ruchy.

Trwałość poprawia się wraz z wagą. Cięższe tkaniny są lepiej odporne na ścieranie i wytrzymują dłuższą żywotność odzieży. Ale gramatura 800 g/m² i większa oznacza także wyższy koszt w przeliczeniu na metr, większy opór igły i trudniejsze składanie na linii do szycia. Inną praktyczną kwestią jest interakcja GSM z wykańczaniem. Tkanina z mocnym szczotkowanym lub frezowanym wykończeniem może mieć niższy współczynnik GSM, ale być w dotyku cieplejsza niż lżejsza tkanina z obcisłym wykończeniem, ponieważ podwyższona powierzchnia tworzy dodatkową warstwę izolacyjną.

Charakterystyka wydajności według zakresu gramatury tkaniny wełnianej
Gramatura tkaniny Poziom ciepła Charakter zasłony Odporność na ścieranie Typowa pogoda
300-400gsm Światło Płynny, miękki Umiarkowane 10-15°C
450-650gsm Umiarkowane Zrównoważony Dobrze 5-10°C
700-900gsm Wysoka Strukturalny Znakomicie Poniżej 5C

Zasięgi GSM dla różnych typów tkanin wełnianych

Na rynku grubych tkanin wełnianych zakres GSM obejmuje zakres od 300 g do 870 g, a każda rodzina tkanin ma swoje własne typowe okno wagowe.

Typowy zasięg GSM według rodziny tkanin

Podwójna twarz
Stos pionowy
Meltona
Twill Melton
Jednotwarzowa
Flanela
0g 300g 600g 900g

We wszystkich rodzinach tkanin praktyczna zasada jest prosta: niższy GSM dla zrelaksowanych sylwetek, wyższy GSM dla strukturalnych płaszczy zimowych. Pozwól, aby okno wagowe rodziny tkanin kierowało Twoją decyzją.

W firmie Jiangyin Mingle Textile Co., Ltd. tkanina flanelowa o gramaturze 340 g/m2 dobrze sprawdza się na miękki, niestrukturalny płaszcz jesienny. Jednostronna powłoka wierzchnia o gramaturze 600 g/m² służy jako codzienna odzież zimowa. Podwójna warstwa o gramaturze 750 g/m² pozwala na ułożenie strukturalnego, wysokiej klasy płaszcza. Ta sama zasada obowiązuje w całym asortymencie produktów: niższe ciężary odpowiadają lżejszym konstrukcjom, a wyższe ciężary sprawdzają się w bardziej wymagającym klimacie.

Przeglądając próbki, należy zwrócić szczególną uwagę na spójność GSM pomiędzy rolkami. Różnice w gramaturze 20–30 g/m2 w partii produkcyjnej mogą powodować widoczne różnice w serwecie, dlatego wewnętrzne kontrole jakości powinny weryfikować odczyt GSM przy każdej dostawie. The przewodnik po materiałach na płaszcze wełniane zapewnia głębsze spojrzenie na interakcję zawartości i wagi włókien w różnych rodzinach tkanin.

Camel Flannel Wool Blend Fabric 340 GSM for Spring and Autumn Outerwear Tkanina z domieszką wełny flanelowej w kolorze wielbłądziej 340 GSM na wiosenną i jesienną odzież wierzchnią Ta flanela w kolorze wielbłądziej stanowi mieszankę 50% wełny i poliestru, co zapewnia równowagę między ciepłem i trwałością przy gramaturze 340 g/m. Jednolita tekstura i neutralny odcień sprawiają, że jest to praktyczny wybór do marynarek, spodni i lekkich płaszczy, jednocześnie zapewniając spójny draperia w produkcji. Zobacz produkt → Navy Single-Face Overcoating Fabric 600 GSM with Wool and Polyester Granatowa tkanina wierzchnia jednostronna 600 GSM z wełną i poliestrem Klasyczny granatowy płaszcz wierzchni o gramaturze 600 g/m, składający się z 30% wełny i 60% poliestru, zapewniający ciepło i odporność na mechacenie. Jego stabilne wykończenie pasuje do jesiennych i zimowych kurtek czy płaszczy, a sprawdzenie konsystencji GSM pomaga zachować czystą sylwetkę. Zobacz produkt → Dark Gray Twill Double-Face Overcoat Fabric with Cashmere 750 GSM Ciemnoszara tkanina płaszczowa o podwójnym splocie diagonalnym z dodatkiem kaszmiru 750 GSM Ta dwustronna powłoka wierzchnia o gramaturze 750 g/m zawiera 5% kaszmiru, co zapewnia dodatkową miękkość i ciepło. Dzięki dwustronnemu wykończeniu o diagonalnym splocie i dwóm odcieniom szarości pasuje do strukturalnych płaszczy i kurtek, oferując jednocześnie elastyczne możliwości projektowania na różne okazje. Zobacz produkt →

Wybór odpowiedniego modułu GSM dla Twojego projektu płaszcza

Wybierz najniższy GSM, który nadal spełnia wymagania dotyczące ciepła i sylwetki końcowego ubrania. Większa waga zawsze podnosi koszty, ale także sprawia, że ​​płaszcz jest sztywniejszy i trudniejszy do uszycia.

  • Klimat: W przypadku rynków, gdzie temperatury w zimie spadają poniżej 0°C, należy zaplanować gramaturę 650 g/m2 lub wyższą.
  • Sylwetka: Dopasowany, strukturalny płaszcz wymaga gramatury 700 g/m2 plus. Zrelaksowana, płynna sylwetka działa przy gramaturze 300-450gsm.
  • Sezon: Płaszcze trzysezonowe wykorzystują gramaturę 300-450gsm. Do użytku w głębokiej zimie wymagana jest gramatura 600–850 g/m².
  • Możliwości produkcyjne: Zapytaj swojego partnera produkcyjnego o ograniczenia dotyczące igieł i dociskaczy. Ciężkie tkaniny o podwójnej powierzchni o gramaturze 800 g/m² wymagają igieł przemysłowych i sprzętu do prasowania pod wysokim ciśnieniem.
  • Koszt za metr: Waga jest bezpośrednim czynnikiem kosztowym. Tkanina o gramaturze 750 g/m² zużywa około 25–30% więcej włókna niż tkanina o gramaturze 560 g/m2, co ma proporcjonalny wpływ na cenę za metr.

Lżejsza waga (300-450gsm)

Niższy koszt materiału na metr

Miękka, płynna serweta, która pasuje do luźnych cięć

Łatwiejsze do szycia na standardowych maszynach

Idealny pod płaszcze przejściowe i wiosenne

Większa gramatura (650-900 g/m²)

Wyższy koszt materiału na metr

Mocna, strukturalna zasłona dla dopasowanej sylwetki

Wymaga igły przemysłowej i możliwości dociskania

Stworzony do głębokiego noszenia w zimie i doskonałego pozycjonowania

Próbkowanie jest niezbędne w przypadku każdego nowego zakresu GSM. Najpierw zamów próbkę i przepuść ją przez rzeczywistą linię produkcyjną, zanim zdecydujesz się na zakup hurtowy. Próbka pokaże, jak tkanina zachowuje się podczas szycia, prasowania i cięcia. Kiedy zaczniesz porównywać rodziny tkanin, to poradnik dotyczący wyboru odpowiedniego materiału na płaszcz zimowy pomaga dopasować GSM do wymagań użytkownika końcowego.

Właściwy GSM to taki, który równoważy ciepło, sylwetkę i koszty produkcji dla Twojego konkretnego rynku. Liczba w arkuszu specyfikacji powinna zawsze wspierać decyzję dotyczącą produktu, a nie ją kierować.

Najczęstsze błędne przekonania GSM dotyczące pozyskiwania wełnianych tkanin płaszczowych

Wyższy poziom GSM nie jest automatycznie lepszy. Nadmierna waga może zwiększyć koszty bez poprawy wydajności i może sprawić, że odzież będzie sprawiać wrażenie nieporęcznej i sztywnej. Oto schemat, który powtarza się w rozmowach dotyczących pozyskiwania klientów: kupujący utknęli na jednym numerze. GSM jest najlepszym punktem wyjścia, ale nigdy nie powinien być jedyną linią w specyfikacji.

  1. Wyższy GSM zawsze oznacza cieplej. Tkanina o gramaturze 600 g/m² i zawartości wełny 70% może być cieplejsza niż tkanina o gramaturze 700 g/m2 i zawartości wełny 30%, ponieważ wełna zapewnia znacznie lepszą izolację na gram niż poliester.
  2. GSM informuje o jakości wełny. Tak nie jest. Tkanina o gramaturze 750 g/m2 może zawierać włókna niskiej jakości. GSM jest miarą masy, a nie jakości włókna.
  3. Ten sam moduł GSM oznacza tę samą wydajność. Budowa i wykończenie zakłócają tę zasadę. Twill Melton o gramaturze 650 g/m² zachowuje się inaczej niż materiał o podwójnej powierzchni o gramaturze 650 g/m².

Zanim ustalisz specyfikację GSM, zadaj trzy pytania. Z jakimi temperaturami będzie musiał się zmierzyć użytkownik końcowy? Jakiej sylwetki potrzebuje kolekcja? Jaki jest maksymalny akceptowalny koszt tkaniny na metr? Odpowiedzi na te trzy pytania dadzą Ci docelowy zakres, a nie pojedynczą liczbę.

Określ GSM jako zakres docelowy, a nie stały punkt. Zakres gramatury plus/minus 10 g/m2 jest realistyczny w przypadku produkcji; specyfikacja punktu powoduje niepotrzebne odrzucenia.

Często zadawane pytania: GSM w wełnianej tkaninie powlekanej

Jaki jest dobry materiał GSM na płaszcz zimowy?

W przypadku głębokich płaszczy zimowych noszonych w temperaturze poniżej 5°C, szukaj gramatury 650-850gsm. W przypadku pogody przejściowej w temperaturze około 10-15°C wystarczy 300-450gsm.

Czy wyższy GSM zawsze oznacza cieplejszy płaszcz?

Nie. GSM jest ważnym czynnikiem, ale skład włókien ma większe znaczenie. Tkanina o gramaturze 700 g/m2 zawierająca 30% wełny i 70% poliestru jest często mniej ciepła niż tkanina o gramaturze 500 g/m2 zawierająca 70% wełny, ponieważ wełna zapewnia wyższą izolację na gram.

Jak przeliczyć GSM na uncje na metr kwadratowy?

Podziel wartość GSM przez 33,906. Na przykład 600 g/m2 podzielone przez 33,906 równa się 17,7 uncji/yd2.

Jaki jest typowy współczynnik GSM wełnianego materiału płaszczowego?

Większość dostępnych na rynku wełnianych tkanin płaszczowych ma gramaturę od 600 do 850 g/m2. Tkaniny płaszczowe o podwójnej powierzchni, produkowane w przędzalniach gruboziarnistych, zazwyczaj mają gramaturę 720–870 g/m².